Shopify markets – czyli ekspansja zagraniczna

Ekspansja na zagraniczne rynki stanowi dla wielu firm logiczną kontynuację ich rozwoju. Wiele marek, które odniosły już sukces na rodzimym rynku, planuje rozszerzenie działalności na rynki zagraniczne. Chcąc zaoferować swoim klientom jak najlepsze doświadczenia zakupowe, firmy często decydują się na udostępnienie możliwości płatności w używanej w danym regionie walucie. Poniżej opowiemy, jakie rozwiązania w tym zakresie są możliwe do wdrożenia z wykorzystaniem platformy Shopify. Sprawdź również nasz poprzedni blog Jak założyć sklep na shopify?

Ale od początku, czym jest Shopify markets i jak może Ci pomóc?

Shopify Markets to narzędzie umożliwiające konfigurację, zarządzanie i uruchomienie sprzedaży międzynarodowej w sklepie internetowym opartym na platformie Shopify, bez konieczności dokupowania dodatkowych licencji czy aplikacji. Moduł Markets jest dostępny na każdym planie, począwszy od Basic aż do Shopify PLUS. Sprawdź jakie plany oferuje Shopify i ile to kosztuje!

Głównym celem Shopify Markets jest umożliwienie konfiguracji kluczowych funkcji sklepu internetowego dla rynków zagranicznych, odrębnych od głównego rynku instancji. W module znajdziemy kluczowe elementy sklepu internetowego, takie jak obsługa walut, płatności, lokalizacje i tłumaczenia, zarządzanie stanami magazynowymi, wysyłka, międzynarodowe domeny, cła oraz podatki. Niniejszy artykuł przedstawi najważniejsze moduły, sposoby konfiguracji Shopify Markets oraz dostępne funkcje. Na zakończenie porównamy Shopify Markets z wersjami językowymi jako oddzielnymi licencjami (instancjami). Pamiętaj również, że wykorzystanie jednego z płatnych szablonów, skierowanych na sprzedaż zagraniczną może znacząco pomóc obniżyć Ci koszty.

Shopify markets

Pierwsze kroki, dodaj nowe rynki w Shopify Markets

Aby móc sprzedawać zagranicą dodaj nowe rynki w Shopify. Poniżej znajdziesz instrukcję jak to zrobić. Pamiętaj, że Shopify ma bardzo rozbudowane sekcje dotyczące pomocy, obsługę klienta dostępna 24 godziny 7 dni w tygodniu oraz bardzo obszerną społeczność.

  • Wejdź do Panelu Shopify → Ustawienia → „Rynki” → „Dodaj rynek”
  • Dodaj nowy rynek w „Shopify Markets”
  • Wybierz rynek i kliknij „Zapisz”
  • W panelu głównym zyskujemy przegląd kluczowych wyników sprzedażowych, takich jak wartość sprzedaży, udział procentowy w całkowitej sprzedaży oraz wskaźnik konwersji.

Rynki pozwalają na zarządzanie obecnością marki w różnych krajach. Klienci czują się bardziej komfortowo, dokonując zakupów w swoim rodzimym języku i walucie. Dlatego wprowadzenie rynków zagranicznych może zwiększyć zaufanie klientów do sklepu, co przekłada się na wyższy wskaźnik konwersji. Shopify Markets pozwala na stworzenie grupy krajów, np. Europa vs. Ameryka Północna. Możemy łatwo dostosować ofertę dla klientów z różnych regionów świata.

Wykorzystanie domen lub subdomen podczas ekspansji zagranicznej

Dodaj domenę do Shopify Markets, dzięki temu Twoi klienci będą wyświetlać sklep pod domeną przypisaną dla wybranego rynku.
Możliwość podpięcia dedykowanej domeny lub subdomeny dla każdego rynku. Zobacz poniżej:
• Polska – kkdigital.pl
• Stany Zjednoczone – kkdigital.com
• Wielka Brytania – kkdigital.co.uk
• Niemcy – kkdigital.de

Dodanie dodatkowych domen odbywa się w sekcji Ustawienia → Domeny.

Co z płatnościami, tłumaczeniami i wysyłką?

Prezentuj ceny w walucie dopasowanej do konkretnego rynku
Ceny w lokalnych walutach w Shopify Markets to ceny przypisane do konkretnego kraju. Możemy automatycznie przeliczyć cenę na podstawie średniego obecnego kursu, dostępnego dla krajów z Shopify Payments. Dla innych opcji płatności istnieją różne przeliczniki operatora i kraju.

Płatności zagraniczne
Sklepy korzystające z Shopify Payments mogą przetwarzać płatności w walucie lokalnej klienta. Wiele opcji płatności wielowalutowych jest kompatybilnych, np. karty kredytowe Shopify Payments, Shop Pay, Apple Pay, Google Pay i PayPal Express.

Lokalizacje i tłumaczenia w Shopify Markets
Kluczowym elementem dla klientów jest możliwość przeglądania strony w ich rodzimym języku. Możemy skorzystać z aplikacji do tłumaczeń strony (sprawdź link do shopify apps) lub ręcznego tłumaczenia szablonów i elementów sklepu. Shopify umożliwia również eksport i tłumaczenie przy pomocy pliku CSV.

Ograniczenia tłumaczeń w ramach jednej instancji Shopify
Niektóre elementy, np. tagi produktów, nie mogą być tłumaczone. Adresy URL produktów pozostają w języku, w jakim zostały utworzone. Główny język szablonu nie może być wariantem regionalnym.

Zarządzanie stanami magazynowymi w Shopify Markets
Bezpośrednie zarządzanie stanami magazynowymi jest możliwe w trybie beta. Dla dokładniejszego zarządzania stanami magazynowymi rekomendowane jest korzystanie z zewnętrznych aplikacji.

Wysyłka i rynki
Aby skonfigurować kraje dostaw, należy odpowiednio ustawić strefy wysyłki w ustawieniach dostawy na Shopify. Ustawienia rynku mają wyższy priorytet niż strefy wysyłki.

Cła i podatki importowe w Shopify Markets
Przy wysyłce zagranicznej towarów mogą wystąpić dodatkowe opłaty (podatki lub cła). Trzeba sprawdzić, czy kraj docelowy jest objęty cłem. Shopify Advanced i Shopify PLUS umożliwiają dodawanie dodatkowych opłat podczas transakcji. Ciekawostką może być to że w Stanach Zjednoczonych każdy ze stanów nalicza osobny podatek, który jesteśmy zobowiązani opłacić jeśli wystąpiła tam sprzedaż.

shopify marekts

A może osobny sklep?

 

    Uruchomienie sprzedaży na nowym rynku poprzez nową instancję sklepu Shopify jest rozwiązaniem, które często polecamy naszym klientom. Taka strategia niesie ze sobą liczne korzyści, które zdecydowanie przewyższają ewentualne niedogodności.

    Należy jednak pamiętać o kilku aspektach. Utrzymywanie osobnych sklepów wiąże się z dodatkowymi opłatami, takimi jak opłaty za plan Shopify, prowizje oraz koszty aplikacji. Dla sprzedawców planujących ekspansję na wiele rynków, wybór planu Shopify Plus, pozwalającego na uruchomienie aż 10 sklepów, może być częściowym rozwiązaniem kosztowym.

    Jednakże istnieje wyzwanie związane z synchronizacją stanów magazynowych między różnymi sklepami, choć istnieją aplikacje, które wspomagają utrzymywanie aktualności stanów magazynowych. Synchronizacja dotyczyć może również innych elementów, takich jak zdjęcia, opisy produktów czy kolekcje. Dla większej ilości sklepów lepszym rozwiązaniem może być system zarządzania informacją o produkcie (PIM) czy system ERP.

    Przechodząc do zalet tego podejścia, należy podkreślić możliwość oferowania klientom preferowanych metod dostawy i płatności na każdym rynku. Dodatkowo, możliwe jest prowadzenie oddzielnych działań marketingowych, promowanie różnych produktów oraz zapewnienie dedykowanego wsparcia dla każdego rynku.

    Jak widzisz, Shopify to idealne narzędzie dla sprzedaży nie tylko na rynku Polskim, ale i poza nim. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z Nami! Z przyjemnością umówimy się na niezobowiązująca rozmowę na Google Meets gdzie omówimy wszystkie Twoje potrzeby!

    Formularz kontaktowy

    Polityka Prywatności